Linia 21 - kolejne cięcie rozkładu :/

Główne forum do dyskusji o olsztyńskiej komunikacji miejskiej

Moderatorzy: VoytaS, Maciek_Wadąg

Linia 21 - kolejne cięcie rozkładu :/

Postautor: Pasażer1 » poniedziałek, 21 lutego 2005, 00:49

Słów już brakuje na głupotę obecnej ekipy w MPK. Jedyne, co mają do zaoferowania pasażerom, to nieustanne redukcje kursów autobusów i podwyżki cen biletów.
Na przystankach pojawiły się rozkłady jazdy linii 21 - ważne od 01. marca 2005 r. Oczywiście - kursów jest mniej niż dotychczas. Jeszcze rok temu ostatni kurs 21 w stronę dworca był grubo po północy - teraz będzie już przed 23-cią :x
Dlaczego MPK nie reformuje układu linii i nie poprawia beznadziejnych rozkładów :?:
Czy mam podawać przykłady głupot, które były już wielokrotnie wytykane i nie spotkały się z ŻADNˇ reakcją?
przystanek PDT, kier. Nagórki, sobota
linia 11 - odj. 22:16, 23:23
linia 17 - odj. 22:15, 22:54, 23:28
linia A - odj. 22:15
------
przystanek 1-Maja, kier. Dworzec, niedziela
linia 1 - odj. 21:10, 21:30
linia 5 - odj. 21:14, 21:35
linia 7 - odj. 21:11, 21:42
linia 20 - odj. 21:08, 21:42
linia 22 - odj. 21:32
------
przystanek Dworcowa/Pstrowskiego, kier. Dworzec, sobota
linia 3 - odj. 16:57, 17:29, 18:22
linia 21 - odj. 16:54, 17:29, 18:40

Tę listę oczywiście można wydłużyć (mam nadzieję, że zrobią to inni Czytelnicy tego forum) - tylko czy to ma sens, skoro nikogo to nie obchodzi w MPK??

Co macie Państwo do zaoferowania pasażerom? Narastający tłok w 15 i 30 i bzdurne rozkłady na tej ostatniej linii? Kiedy wreszcie zaczniecie coś zmieniać z sensem? To co robicie od lat, to tylko pogarszanie sytuacji i utrata pasażerów (a więc i wpływów).

Wieloletni pasażer
:?
Awatar użytkownika
Pasażer1

Postautor: Borys Zadorecki » poniedziałek, 21 lutego 2005, 01:21

Witajcie
Rozkładu nie widziałem - choroba przykuła mnie do łoża.
21 to "moja" linia. Jak zobaczę rozkład to skomentuję... ale jak sądzę autobus nie wyparuje - czyli na Krasickiego też jakiś wieczorny nie pojedzie. Chyba, że z pętli wróci najkrótszą droga do bazy, bo niby po co ma jechać po trasie? Wszystko jest możliwe...

Dorzucę swoje 3 grosze do narzekań na rozkłady.
Przede wszystkim rozkład jako podstawowe Ľródło informacji o komunikacji miejskiej powinien być czytelny i zawierać rzetelne i aktualne informacje. W Olsztynie tak niestety nie jest.
Wspomnę choćbylinię 18 - nigdzie na rozkładzie na prystanku nie jest napisane, że to linia sezonowa...

Punkt drugi. Nazwy przystanków.
Wklejam z rozkładu na stronei www MPK:
--linia1---
CEMENTOWA / pętla
LUBELSKA / Budowlana
LUBELSKA / Salon
LUBELSKA / Urz. Kontr. Sk.
LUBELSKA / Chłodnia
LUBELSKA / Elmet
LUBELSKA / Składowa

--linia21--
CEMENTOWA / pętla
LUBELSKA / Budowlana 3
LUBELSKA / Budowlana 4
LUBELSKA / Urz. Kontr. Sk.
LUBELSKA / Chłodnia
LUBELSKA / Elmet
LUBELSKA / Zakł. Mięsne

Czy to jest normalne???!!!

No to teraz rozkład. Przed Świętami tego doświadczyłem:
przystanek lubelska/urz. kontr. sk. :>
linia 1:
12 09 29
13 06 34 58
14 21 34 46 58

linia 21:
12 08 28 57
13 40 57
14 08 21 46

Takich przykładów jest naprawdę bardzo dużo. Aż dziw, że komuś udało się to tak poukładać! :lol: Szkoda miejsca i czasu, żeby je tu wymieniać, ale trzeba w końcu skończyć z propagandą, że jest Ľle bo nie ma pieniędzy, bo są korki, bo to bo tamto. Owszem - na pewno to bardzo ważne, może najważniejsze, ale nie można zrzuczać winy na innych jeśli samemu się nie robi wszystkiego, żeby polepszyc funkcjonowanie komunikacji. Od tego powinno się zacząć.

pozdr
bz
Borys Zadorecki

Postautor: staff1703 » poniedziałek, 21 lutego 2005, 23:18

Możemy tu wymienić wszystkie linie (bez problemu) i każdy przystanek (gdzie jeżdżą conajmniej dwie linie), ale jest mały problem... to i tak nic nie da. Rozkładami zajmuje się kilku ...... (Panie Krzysztofie, tą opinię z pozdrowieniami ode mnie proszę przekazać)!!!!

Dlaczego tak uważam?? Rozmawiałem ostatnio z moim wujkiem (emerytowanym kierowcą MPK), który mieszka na dajtkach od 30 lat. Opowiadał mi jak próbował rozdzielić kursy 7 i 13. Prosił, błagał, przekonywał... JAK GROCHEM O ŚCIANĘ!!! Ci .......... (to też proszę przekazać) uważali, że 7 musi jechać minutę przed 13, bo inaczej ludzie nie będą mogli się przesiąść (SIC!). Przez 30 lat nic się nie zmieniło. Po opowieści jak się rozmawia z tymi panami (celowo z małej) inżynierami, poczerwianiał i aż usiadł z wrażenia. Szlag go praiwe trafił.

Jestem przekonany na 101%, że oni robią to specjalnie, bo sobie ubzdurali, że tak będzie lepiej.
Obrazek
Na dysortografię i inne przypadłości polecam Firefox 3.0 z podkreśleniem błędów.
http://www.firefox.pl
moderuję na zielono
Awatar użytkownika
staff1703

!!!!!

Postautor: bogma » wtorek, 22 lutego 2005, 12:46

Pasażer1 myślisz tylko o sobie.
bogma

Re: !!!!!

Postautor: Pasażer1 » wtorek, 22 lutego 2005, 17:01

bogma pisze:Pasażer1 myślisz tylko o sobie.

Nie rozumiem bogma - przecież przykłady, które podałem dotyczą różnych linii, przystanków i dni tygodnia, zatem są reprezentatywne, co potwierdził odpowiadając na mój post Borys Zadorecki.
A jeśli chodzi o to, że zwróciłem uwagę na kolejną redukcję kursów na linii 21, to co chcesz przez to powiedzieć? Że skoro np. na 19-tce jeżdżą jeszcze rzadziej, to znaczy że na 21 mają też wyciąć kursy?
Awatar użytkownika
Pasażer1

Rzecznik przemówił

Postautor: Pasażer1 » czwartek, 24 lutego 2005, 01:48

ZMIANA ROZKŁADU JAZDY
23/02/2005 | 14:51
Informujemy, że z dniem 1 marca br. zostaną zmienione rozkłady jazdy na liniach nr : 6, 7, 12, 13, 28, 21, 27.

Krzysztof Zienkiewicz
Rzecznik Prasowy MPK Olsztyn Sp. z o.o.

No i żadnych wyjaśnień - jakie to zmiany, na czym polegają, czy kursów przybędzie, czy ubędzie, jakie są przyczyny... Nic - zero - nul.
Komunikat post factum - rozkłady rozwieszone i Radio Erewań przemówiło, że rozkład się zmieni.
Gratuluję "polityki informacyjnej". Tak trzymać!
No i proszę nie zapomnieć o kolejnej podwyżce cen biletów - też w ten sposób zaserwowanej.

Pasażer1
Awatar użytkownika
Pasażer1

Rozkłady jazdy. Odp. dla Pasażera1.

Postautor: bogma » czwartek, 24 lutego 2005, 10:11

Pasażer1 nie interesują mnie Twoje Nagórki. ja chcę dojechać jak najszybciej po 22.00 do Witosa. Nie chcę ze względu na Twoje fanaberie kwitnąć na przystanku bo masz życzenie żeby autobus linii 11 jechał o 22.10, autobus linii nr 17 o 22.20, a autobus linii nr A o 22.30. Ty masz wybór, ja NIE!!!!
bogma

Re: Rozkłady jazdy. Odp. dla Pasażera1.

Postautor: Borys Zadorecki » czwartek, 24 lutego 2005, 11:15

bogma pisze:Pasażer1 nie interesują mnie Twoje Nagórki. ja chcę dojechać jak najszybciej po 22.00 do Witosa. Nie chcę ze względu na Twoje fanaberie kwitnąć na przystanku bo masz życzenie żeby autobus linii 11 jechał o 22.10, autobus linii nr 17 o 22.20, a autobus linii nr A o 22.30. Ty masz wybór, ja NIE!!!!

ROTFL!
Ok. Specjalnie na Twoje życzenie układamy Aśkę na 22:10, 17 na 22:20 i 11 na 22:30. Pasuje?? LOL

Bogma! To właśnie Ty pokazałaś, że jesteś samolubna(y?). Pasuje Ci jeden autobus i będziesz protestował(a) przeciwko jakimkolwiek zmianom w obawie, że ten jeden kurs Ci zniknie. Właśnie przez takie podejście przez tyle lat nic się nie zmieniało.

pozdr
bz
Borys Zadorecki

Postautor: bogma » czwartek, 24 lutego 2005, 11:59

Nie wiem czy śmiać się czy płakać. "Syty głodnego nie zrozumie". Nagórki to nie jest pępek świata.
Inaczej byś mówił gdyby leżały na peryferiach i miałbyś tylko jeden autobus. Nie będę złośliwy i nie będę Ci tego życzył.
bogma

Postautor: Borys Zadorecki » czwartek, 24 lutego 2005, 12:23

bogma pisze:Nie wiem czy śmiać się czy płakać. "Syty głodnego nie zrozumie". Nagórki to nie jest pępek świata.
Inaczej byś mówił gdyby leżały na peryferiach i miałbyś tylko jeden autobus. Nie będę złośliwy i nie będę Ci tego życzył.

Tak się składa, że w centrum miasta nie mieszkam. W weekend koło mojego bloku jeĽdzi tylko jeden autobus co 40 minut. Do innego autobusu mam kilkaset metrów.

Uwidoczniłem, że to Ty myślisz tylko o sobie. Zarzucasz to innym a na siebie nie patrzysz.

To o czym pisał Pasażer1 szkodzi nie tylko Jemu ale także i Tobie. Mnogość linii i brak koordynacji rozkładów powoduje, że masz właśnie tylko ten jeden autobus. Na tym polega bezsens. Określasz siebie jako "głodnego", dlaczego zatem nie chcesz zmian skoro obecna sytuacja Ci nie pasuje?

pozdr
bz
Borys Zadorecki

Postautor: Pasażer1 » czwartek, 24 lutego 2005, 12:32

Ja nie jestem w stanie zrozumieć pokrętnej logiki jaką kieruje się niejaki bogma. Osoba ta uważa, że skoro sama jest zdana na jedną linię, to oznacza to, że również pasażerowie jadący gdzie indziej niż bogma nie mogą mieć lepiej. A poza tym wnioski wyciągnięte przez bogma są bzdurne:
1) czy ja gdzieś napisałem, że mieszkam na Nagórkach i bardzo mi zależy na jeĽdzie na to osiedle? NIE - podałem różne przykłady, z różnych części miasta.
2) posądzenie o myślenie "tylko o osobie" jest kompletnym niewypałem. Rozsądny czytelnik (jak np. Borys Zadorecki) widzi, że jest to problem systemowy - brak integracji rozkładów różnych linii w mieście, co powoduje dublowanie się i kumulację jazd autobusów na pewnych odcinkach w określonej porze, a następnie długie przerwy.
Skoro bogma mieszka na ul. Witosa i uważa (zapewne słusznie), że komunikacja jest tam niedostateczna, to zamiast kontestować propozycje sensownych zmian do rozkładów jazdy, lepiej niech zajmie się interweniowaniem o zwiększenie częstotliwości kursowania takiej np. 27. Nagórki nie są "pępkiem świata" - tym bardziej nie są nimi okolice ul. Witosa. Należało się nad tym zastanowić kupując/wynajmując tam mieszkanie.
Taki sposób myślenia jaki tu prezentuje bogma jest bardzo charakterystyczny i pod presją takich właśnie osób MPK nie reformuje od lat anachronicznego układu linii i dennych rozkładów jazdy, a potem dziwi się, że spadają wpływy itd.
Awatar użytkownika
Pasażer1

Postautor: staff1703 » czwartek, 24 lutego 2005, 14:05

Pasażer1 pisze:Taki sposób myślenia jaki tu prezentuje bogma jest bardzo charakterystyczny i pod presją takich właśnie osób MPK nie reformuje od lat anachronicznego układu linii i dennych rozkładów jazdy, a potem dziwi się, że spadają wpływy itd.

Ja chciałbym w to wierzyć, ale tak nie jest... Jedna kwestia, że jak tylko zmieni się kurs jednego autobusu o trzy minuty to zaraz zgłasza się 30 osób, które przez te 3 minuty spóĽniają się do pracy, albo nie zdąrzają zjeść rano kanapki... Ale jest też kwestia numer 2, o której już powyżej wspomniałem i to z tym jest najwięcej problemów - z samymi zdolniachami od rozkładów w MPK. Póki tych "yntelygętuf" się nie odsunie od układania rozkładów, to nic z tego nie będzie - oni są naprawdę zdolni - nikt przypadkiem nie ułoży tylu stad co oni i szkoda, że nie chcą swojej wiedzy wykorzystać tak, żeby stada zniknęły. Pasażerowie się dostosują - wystarczy im zaoferować lepszą alternatywę, ale przy obecnym układzie linii jest to awykonalne...
Obrazek
Na dysortografię i inne przypadłości polecam Firefox 3.0 z podkreśleniem błędów.
http://www.firefox.pl
moderuję na zielono
Awatar użytkownika
staff1703

Postautor: chochlik » piątek, 25 lutego 2005, 08:31

:twisted: Oj Pasażer1 Pasażer1!!!
Mechanizm widać w twoich wypowiedziach.
1. Pasażer1 (może to być każdy inny) zakwestionował skumulowanie odjazdów na przystanku.
2. MPK wprowadza jego sugestię w życie.
3. Bogma zaprotestował chroniąc swój interes.
4. Pasażer1 ukłdający rozkład dostosował go do potrzeb bogmy i przesunąl kurs na 22.10 przesuwając inne kursy.
PYTANIE !!!!
Co zrobi Pasażer1 jeżeli zaczną na niego krzyczeć ludzie z 17-tki? Przesunie kurs tak jak tego oczekują (na bank tak zrobi) itd., itd.,itd.

Teoria nie zawsze sprawdza się w praktyce.
chochlik

Postautor: Borys Zadorecki » piątek, 25 lutego 2005, 11:29

chochlik pisze::twisted: Oj Pasażer1 Pasażer1!!!
Mechanizm widać w twoich wypowiedziach.
1. Pasażer1 (może to być każdy inny) zakwestionował skumulowanie odjazdów na przystanku.
2. MPK wprowadza jego sugestię w życie.
3. Bogma zaprotestował chroniąc swój interes.
4. Pasażer1 ukłdający rozkład dostosował go do potrzeb bogmy i przesunąl kurs na 22.10 przesuwając inne kursy.
PYTANIE !!!!
Co zrobi Pasażer1 jeżeli zaczną na niego krzyczeć ludzie z 17-tki? Przesunie kurs tak jak tego oczekują (na bank tak zrobi) itd., itd.,itd.

Teoria nie zawsze sprawdza się w praktyce.

Odpowiem za Pasażera1 poniewaz to ja pisałem o ww. przesunięciach. Zdanie, w którym je zasugerowałem było ironiczne - odzwierciedla obecny mechanizm zmian w rozkładzie. To tak jakby w zagraconym pokoju przestawić jedno pudło w inne miejsce lub je wywalić - nie rozwiazuje to problemu całościowo. I Twoje, pasażerów linii 27 oraz innych zdanie doskonale to obrazuje.
Podejrzewam, że Pasażer1 ma podobną wizję do mojej - rewolucja w rozkładach i sposobie myślenia o ich układaniu. Może nie przedstawiliśmy tego zbyt jasno, ale chodzi o to, że pasażer nie będzie uzależniony od jednego kursu, jednego autobusu. Nie chodzi o to, żeby kursujące co 40 minut autobusy porozrzucać tak aby nie spotykały się na przystanku. Mi chodzi m.in. o to, żeby zmniejszyć liczbę linii przez co będzie możliwe zwiększenie częstotliwości "nowych" linii. Wtedy nie będziesz miał autobusu co 40 minut ale powiedzmy co 20.
Problem polega na tym, że większość mieszkańców nie widziała nowoczesnych rozkładów. Zapraszam choćby do Łodzi, w której spędziłem spory kawałek swego zycia. Poruszanie się po tym mieście nie sprawia problemu. Pomijam już jakość informacji dla pasażera, bo nie to jest tematem tej rozmowy. Zajrzyj na http://www.mpk.lodz.pl do rozkładów. Polecam np. linię57 - jedną z ważniejszych chyba w mieście. Zwróć uwage na odjazdy z jakiegoś przystanku w godzinach 7-18. Jeszcze lepszym przykładem będzie Gdynia. Nie znam tego miasta, wybrałem losowo linię 128 - odjazdy co 20 lub co 15 minut. Proste, łatwe do zapamiętania.

Cieszę się, że zakwestionowałeś zdanie, które napisałem. Tym samym przyznajesz, jak sądzę, że obecny sposób układania rozkładów i wprowadzania w nich zmian jest zły.

Pozdrawiam,
bz
Borys Zadorecki

Postautor: Borys Zadorecki » piątek, 25 lutego 2005, 12:09

A teraz odnośnie nowego rozkładu 21.
Jakie zmiany widać na pierwszy rzut oka?
Jest pozytyw - wyrównano przerwy między kursami w godzinach międzyszczytowych osiągając częstotliwość ok. 30 minut.
Potem zaczyna się popołudnowa zawierucha.I takie coś: 13:10 i 13:17... :?:
Pozytyw tez jest taki, że nie ma przerw ponadgodzinnych. Jednak ciekaw jestem jak wyszło w czasie badań - czy częstotliwość rzędu 60 minut jest wystarczająca dla takiej linii? Łączy całe Jaroty z real,- i tesco i w godzinach kiedy ruch w supermarketach się zwiększa to zmniejsza częstotliwość do 60 minut.
No i brak ostatniego autobusu z dworca na Jaroty. W MPK coraz częściej wychodzi się chyba z założenia, że o 22 wszyscy obywatele mają być juz w domu. Powrót z centrum do domu na Jaroty po godzinie 23 to niesamowita frajda. Z Dworca też jest to zabawne:
2:22:15
21:22:24
26: 22:31
31:22:30
42:22:09
100:22:40, 23:35
Dodajmy do tego, że pociąg ze Szczecina przyjeżdża o 22:38, z Warszawy o 22:57 z Ełku o 23 i mamy mafię taksówkarską zagnieżdżoną w MPK ;-)

A teraz, żeby pokazać, że kosmetyczne zmiany niewiele zmieniają można pokazać godziny odjazdów z przystanku przy realu wszystkich linii tam jeżdżących. Tylko po co? Porównajcie sami.

Na koniec jeszcze jedna sprawa. Termin wprowadzenia rozkładu. Ponownie zastosowano pierwszy dzień miesiąca jako datę startu rozkłdaów. Ponownie jest to środek tygodni. Ponownie w poniedziałek nie będzie już w internecie obowiązujących tego dnia rozkładów? Dlaczego nie można wprowadzić zmian od poniedziałku? Dlaczego nie można jednocześnie zamieścić w internecie rozkładów obowiazujących teraz i ich zmian?

pozdr
bz
Borys Zadorecki

Następna

Wróć do Generalne rozmowy o MPK Olsztyn