Napisali o nasRSS

Czy MPK tkwi w socjalizmie? - Gazeta Olsztyńska2009-01-27
Tylko 19 razy, a nie jak dotychczas 31, będą kursowały autobusy linii nr 14 z Barczewa do Olsztyna. MPK wprowadzi zmiany 1 lutego.

— Pierwszy autobus do Olsztyna odjeżdżał o godz. 4.50 rano. Teraz po zmianach o godz. 6.05 — denerwuje się nasza czytelniczka. — To uniemożliwi dojazd do pracy na szóstą rano.
MPK zmieni również godziny kursów powrotnych — ostatni autobus do Barczewa będzie odjeżdżał z Knosały o godz. 20.12. Teraz odjeżdża o godz. 22.26. Najbardziej ucierpią studenci, kończący zajęcia o godz. 20. w Kortowie. Dojazd z Dybowskiego na Knosały w dwanaście minut jest bardzo trudny. 
Tadeusz Prusiński, rzecznik MPK broni spółki, mówiąc, że przedsiębiorstwo kieruje się względami ekonomicznymi.
— Na tej linii nastąpił drastyczny spadek liczby pasażerów, więc nie mieliśmy wyjścia i ograniczyliśmy liczbę kursów — mówi rzecznik. — Analizujemy indywidualne prośby i skargi w sprawie pierwszego i ostatniego kursu. Mogą one mieć wpływ na zmianę zaproponowanego rozkładu jazdy „14”. Ale to nie tylko od MPK zależy.
Rzecznik dodaje, że żadna z gmin, do których dociera siedem linii podmiejskich, nie współfinansuje działalności MPK.
— Samorządy nie chcą dokładać do przewozów swoich mieszkańców. Wychodzą z założenia, że ci pracują w firmach, które płacą podatki Olsztynowi — twierdzi Prusiński.
Burmistrz Barczewa Lech Nitkowski mówi krótko: — Czy MPK tkwi w socjalizmie? Czy zna ustawę o finansach publicznych? Nie jest prostą sprawą współfinansowanie takiego przedsięwzięcia. Nasi pasażerowie jeżdżą też prywatnymi busami. Zwrócę się z prośbą do szefów tych firm o dostosowanie kursów do naszych potrzeb.
Karol Fryta
k.fryta@gazetaolsztynska.pl
| powrót do listy | powrót do strony głównej | wersja do druku |